KONTAKTY
NEJPRODÁVANĚJŠÍ
Co se skrývá za označením CE?
Jsme především rodiče a proto si na bezpečnosti hraček dáváme skutečně velmi záležet. Ještě před tím, než se naše hračky dostanou do dětských pokojíčků Vašich dětí, jich testují ty naše 😊.
„Legislativní nařízení o bezpečnosti hraček se nesnažíme obcházet, ale naopak je plnit.“
Všechny naše produkty jsou tedy testovány podle vyhlášek tak, jak to přikazuje zákon.
![]() |
Jaké testy mají za sebou hračky pro děti od 0 měsíců před tím, jako se dostanou na trh?
Každá hračka v závislosti na materiálu, ze kterého je vyrobena projde několika zásadními testy podle norem ČSN EN 71-1 až 71-11.
U textilních hraček se testuje zejména bezpečnost a to v těchto bodech:
Z jednotlivých testů Vám popíšeme jen ty nejzajímavější 😊.
Odolnosti vůči slinám a potu- Děťátko poznává svět i ústy. Je tedy nutné počítat s tím, že v pusince skončí každá z nich. Taková hračka však musí být bezpečná. Barva se nesmí za žádných okolností uvolnit působením slin ani potu. Hračka je ponořena do uvedených tekutin a musí si zachovat svoji stálobarevnost.
Barviva ve barvících pigmentech látek - Je to test, který prověří barvy, kterými je látka potlačena. Barva nesmí obsahovat azobarviva a taky nesmí překračovat EU stanovené minima na kovy (Al, Sb, As, Ba, B, Cd, Cr, Co, Cu, Pb, Mn, Hg, Ni, Se, Sr, Sn, Zn). Testy se provádějí pomocí metody louhování. V louhu se následně zjišťuje přítomnost konkrétních látek a jejich množství. Testovaná není jen samotná barva, ale i látka (u nás vždy bavlna), na níž je potisk prováděna. Také se testuje interakce barvy s danou potlačováním látkou. Jakýkoliv zvýšený parametr naznačující toxicitu musí být z testování vyřazen.
Zkouška hoření - zní to trochu zvláštní, ale je to tak. Každá hračka je při testování spálená. V plamenech tak skončí nejen látka ale rovno celá hračka. Současně tak hoří textil, duté vlákno, rolnička, která je často uvnitř a dokonce i etiketa. Zkouška čistoty sazí a výparů i rychlost šíření plamene jsou dalšími z testů bezpečnosti, které odhalí jako hrají všechny součásti hračky dohromady. Saze nesmí být toxické.
![]() |
Další zajímavostí je zkouška akustiky rolničky. No napadlo by Vás, že hračka z kategorie "držena v ruce" má předepsanou hlučnost? 😊
Abychom Vás neunavili, v rychlosti zmíníme, že kromě chemických testů jsou velmi důležité i ty fyzikální.
Na hračce se zkoumá každá neodnímatelná i odnímatelná část, výplňový materiál, pevnost šev, praní a dokonce i obalový materiál a značení hraček. Toto fyzikální testování je propracované tak, že podrobně zkoumá délku každé šňůrky či obvod samostatných dílků. Bere při tom důsledně ohled na fyziologii dětského tělíčka v závislosti na věku. Např. volná šňůrka nesmí být delší jako obvod dětského krku, a také průměry volných součástí nesmí být menší jako průměr hrdélka, čímž zabráníme pokusu o polknutí.
Ale jeden z testů, který překvapil i nás je "bezpečnost obalu". Každý obal musí mít svoji tloušťku. Je volena tak, aby v případě, že děťátko napadne přisát si ho k pusince nebylo schopné fólii vdechnout.
Rozsáhlost testování a také jeho finanční náročnost dokáže často rozhodit nejednoho výrobce, ale když se do problematiky ponoříte, pochopíte, jakou nesmírně důležitých roli mají tyto kontrolní úřady.
Oprávněné používání označení CE na hračkách Vám i nám - rodičům, zaručí, že se do zvědavých ruček našich dětí dostane jen to, co je pro ně skutečně bezpečně.